Bodrum

Gezilecek tarihi yerler ve müzeler:
  • Bodrum Kalesi ve kalenin içinde eyer alan bir çok müze,
    Mindos Kapısı, Antik Tiyatro, Mausoleum,
    Zeki Müren Müzesi gibi bir çok tarihi mekan gezilebilir.

Bodrum Kalesi
Bodrum Kalesi Rodos (St. Jean) Şovalyeleri tarafından 1402 yılında yapılmaya başlamış ve 1522 yılına kadar yapımı sürmüştür. (Kalenin inşasının başlangıç ve bitiriliş tarihleri konusunda değişik tarihler öne sürülmektedir.) Kalenin, isimleri İngiliz, Fransız, Alman, İtalyan ve İspanyol kulesi olan 5 ana kulesi vardır. İngiliz Kulesi, Aslanlı Kule olarak; İspanyol Kulesi, Yılanlı Kule olarak da bilinir. Kale 1770 yılında Rus donanmasının saldırısına uğramıştır.

Padişah II. Abdulhamit zamanında bir hapishane olarak kullanılmıştır. En ünlü kalebent, Halikarnas Balıkçısı olarak tanınan Cevat Şakir Kabaağaçlı'dır. Kale 1915 Fransız bombardımanından sonra terk edilmiştir.

1964 yılında Bodrum Kalesi, Müze Müdürlüğü oluşmuş, 1979 yılından beri Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak adlandırılmıştır. Camiye çevrilen Şapel içerisinde M.S. 626 yılında batan Doğu Roma (Bizans) Gemisinin eserleri sergilenmektedir. 1958 yılında sünger avcısı kaptan Kemal Aras tarafından bulunan geminin kıç bölümü Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi ve INA uzmanlarının çalışmalarıyla
1/1 ölçeğinde yapılmıştı.

Tekne Turları:

Tekne turları 11:00 ile 17:30 arasında yapılmaktadır.
Karaada'da volkanik sıcak su havuzu ve güzellik çamuru bulunur. Ada Boğazı ve akvaryum balıklarla yan yana denize girebileceğiniz ender yerlerdendir. Orak Adası, Tavşan Burnu, Büyük Poyraz, Küçük Poyraz, Alman Koyu, Kiste Bükü, Bagla Karaincir, Haremten, Bardakçı gibi adaları, koyları ve sahilleri vardır.

 

GECE HAYATI

Bodrumun en eski gece kulübü olan Halikarnas muhteşem canlı dans showları lazer ışık ve ses sistemi ile sabahın erken saatlerine kadar eğlenebileceğiniz dünyanın sayılı açık gece kulüplerindedir.

Dünyanın sayılı katamaran discolarında olan Bodrum Night Club denizin üzerinde dans etmenize olanak sağlar.Bodrum sizin müzik zevkinize hitap edecek bir çok kaliteli, güvenilir, bar, disco, gece clubü, pub, canlı müzik ve türklü evleri vardır.

GEZİLECEK PLAJ ve SAHİL KIYILARI:
Gümbet,Bitez,Ortakent,Bağla,Aspat,Karaincir,Akyarlar,Turgutreis, Kadıkalesi, Gümüşlük,Yalıkavak,Gündoğan,Göl-Türkbükü,Torba
bodrum yarımadasının şirin sahillerindedir.